Strona Główna · Artykuły · Galeria · Ciekawe linki · 22.09.2019 23:25:05
EU
Herb Sołectwa

Rada Sołecka
Trasy Nordic Walking
dargobądzkie filmy
Witamy
Strona sołectwa Dargobądz (wioski Dargobądz, Karnocice i Sułomino)w gminie Wolin w naszym zamyśle ma być miejscem wymiany informacji o wszystkich ciekawych i interesujących mieszkańców sprawach. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy, do umieszczania na stronie zdjęć i tekstów.

Artykuły: nasza historia
kto tu żył i pracował przed wojną
Lista obejmuje kilkadziesiąt nazwisk, jest również wykorzystana na reklamę wolińskiego banku spółdzielczego i sprzedawcy mebli ze Świnoujścia. Z pewnością nie jest to pełny wykaz mieszkańców „tamtego” Dargobądza, ale i tak pokazuje, że wieś była bogata w wielu fachowców zaspokajających potrzeby mieszkańców.

trzy lata z życia pana Józefa Ratusznika
Życie pana Józefa Ratusznika mogłoby być podstawą dla dobrego scenariusza filmowego, tak wiele wydarzeń, tak wiele spotkanych osób. Nas jednak interesuje głównie ten fragment jego życia, który jest związany z Dargobądzem. Krótki, bo ledwie trzyletni okres, głęboko zapadł w pamięci, wtedy jeszcze małego chłopca. Po wielu latach wspomnienia zmotywowały Pana Józefa do odwiedzin, wznowienia kontaktów z dawnymi przyjaciółmi.

wspomina pan Tadeusz Szuliński
We wspomnieniach pana Tadeusza wyszukujemy miejsc ważnych dla dawnego Dargobądza. Przedszkole, królestwo pani Łachuń, najpierw w byłej kaplicy, później tam gdzie dziś mieszka pani Zuzia Kowalska, a ostatecznie w miejscu gdzie było aż do końca. Ale tam znalazło się dopiero po zlikwidowaniu Izby Porodowej, w której wielu mieszkańców całej wyspy Wolin przyszło na świat.

wspomnienia pana Władysława Poronisa
Na moja prośbę o kilka wspomnień żona pana Władysława, pani Stanisława mówi „ja nie udzielałam się, ja w chałupie dzieci chowałam” i te kilka słów pokazuje, że rzeczy najprostsze mogą być równie ważne jak „holowanie prezydenta”.

wspomnienia pani Alfredy Przyborowskiej
Jesienią 1946 roku do Dargobądza wraz z rodziną przyjechała, malutka wtedy, bo zaledwie 5-letnia, pani Alfreda Przyborowska. Cóż tak małe dziecko może zapamiętać poza urywkami obrazów, wspomnieniami zabawy z kolegami czy najważniejszymi wydarzeniami z życia rodziny? Niby nic, ale ze strzępów układa się obraz Dargobądza tuż po wojnie.

wspomnienia pani Marianny Miałkowskiej
Rozmowa z panią Marianną Miałkowką, wspominającą pierwsze lata po przyjeździe na wyspę Wolin, jest obrazem bardzo ciężkiego życia i zmagania się z trudami dnia codziennego, ale również chwil zauroczenia pięknem okolicy, z otaczającymi lasami i wodą.

Z domowego archiwum państwa Łukowskich
Dzięki uprzejmości pp. Łukowskich jesteśmy w posiadaniu dokumentów z czasów kiedy Dargobądz przechodził z rąk niemieckich w ręce polskich osadników. Na przełomie lat 1945 i 1946 Polacy przejmowali mienie pozostawione przez Niemców, darowizny zostały dokładnie spisane i dzięki temu dysponujemy wykazem mieszkańców wsi z tamtego czasu.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
mapka
GPS N: 53° 52' 17" E: 14° 32' 6"

Dargobądz
pogoda w Dargobądzu
<
Harmonogram odbioru odpadów
licznik odwiedzin

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie